Sezon artystyczny Teatru ‘nie ma’ rozpoczęty! – Beata Mintus


Sezon artystyczny Teatru ‘nie ma’ rozpoczęty!

 

Sezon artystyczny Teatru ‘nie ma’ oficjalnie uważamy za otwarty. W piątkowy (27.09.2013) wieczór na deskach ACK zebrana widownia mogła obejrzeć sztukę „Droga Pani Heleno…”. O nowym sezonie teatralnym rozmawialiśmy z Bartoszem Sawiński.

„Droga Pani Heleno…” (premiera: 28 czerwcateatr-nie-ma-DROGA-PANI-HELENO-05 2013) to sztuka, która skłania do refleksji nad tym, dokąd zmierza nasz świat. Czworo maturzystów przychodzi z życzeniami i prezentem na urodziny Pani Heleny, nauczycielki matematyki. Początkowo miła i niezobowiązująca atmosfera zamienia się w prawdziwy dramat. Okazuje się bowiem, że świętowanie urodzin pani profesor to tylko pretekst . Uczniowie, od urodzenia humaniści, mają pewne zmartwienie. Otóż ich egzaminy maturalne z matematyki nie wypadły najlepiej. Jest na tę sytuację genialne rozwiązanie. Pani Helena odda klucz do sejfu, w którym są prace, maturzyści zamienią je na te poprawione i każda ze stron będzie szczęśliwa. W mniemaniu tych młodych ludzi pozbawione sensu jest zaprzepaszczenie kariery zawodowej przez niezdanie egzaminu maturalnego z przedmiotu, który nie przyda się im w dorosłym życiu. Uczniowie napotykają jednak stanowczy sprzeciw ze strony  nauczycielki. Kobietę – idealistkę, która uosabia wzór cnót – przeraża pomysł uczniów, którym starała się zaszczepić wszystko, co najlepsze. Maturzyści, początkowo uprzejmi i pełni „dobrych” intencji, w miarę rozwoju akcji zmieniają się w prawdziwe potwory, dla których jedyną wartością są pieniądze, kariera i sława. Młodzi ludzie uciekają się również do przemocy. To nie łamie jednak zapatrzonej w ideały nauczycielki, która próbuje pokazać swoim podopiecznym to, co według niej liczy się w życiu najbardziej, a więc miłość, uczciwość i ciężką pracę. Argumenty te jednak nie przekonują uczniów. Pozostaje zadać pytanie: „Jakie  jest pokolenie, które wyrosło?”

teatr-nie-ma-DROGA-PANI-HELENO-02Spektakl „Droga Pani Heleno…” pokazuje w dużym uproszczeniu powolny rozpad człowieczeństwa. Żyjemy w epoce, w której zanika moralność, a władzę nad człowiekiem przejmuje pieniądz i żądza jego posiadania. Coraz trudniej o bezinteresowność i dobry uczynek. Czy istnieją ludzie, którzy są tak po prostu dobrzy? W spektaklu światełkiem w tunelu i nadzieją na to, że nie wszystko jeszcze stracone jest Pani Helena. Osoba, która sama niczym Don Kichot walczy w świecie pozbawionym ideałów i wzniosłych czynów. Czy jej walka jest z góry przesądzona? Czy można ją nazwać współczesną Antygoną? Te pytania z pewnością nurtowały widownię, która w piątkowy wieczór tłumnie przybyła do Akademickiego Centrum Kultury i nagrodziła zespół głośnymi owacjami.

eleWatorowiKultury.org udało się porozmawiać z Bartoszem Sawińskim, członkiem Teatru ‘nie ma’, który opowiedział o planach zespołu na zbliżający się sezon artystyczny.

Beata Mintus: Czy przewidujecie w tym sezonie premiery? Do jakich autorów sięgacie tworząc nowe scenariusze?

Bartosz Sawiński: Oczywiście premiery przewidujemy. Pierwsza premiera już na początku stycznia w oparciu o dramat  współczesnego twórcy. Oprócz tego będą dwie premiery, których terminy nie są jeszcze ustalone. Będą to „Elektra” w oparciu o dzieła Sofoklesa i Eurypidesa oraz „Mewa” w oparciu o tekst Antonego Czechowa.

B.M.: Czy zamierzacie uczestniczyć w międzynarodowych lub ogólnopolskich festiwalach teatralnych?

B. S.: Będziemy wysyłać zgłoszenia na festiwale międzynarodowe, jak również te w kraju. Nie potrafię odpowiedzieć kiedy będą one miały miejsce, gdyż nie ma jeszcze harmonogramów festiwalowych.

B.M.: Czy oprócz PRO-CONTRY przewidujecie w tym sezonie inne wydarzenia, które organizujecie lub współorganizujecie?

B.S.: Wszystkie trzy festiwale, które organizujemy odbywają się w okresie letnim.
Festiwal Teatr w Stodole w Nastazinie – na początku lipca
Festiwal Spotkania Teatralne pod Motyką w Kamieniu Pomorskim – koniec sierpnia
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych Pro-Contra – początek września
A sezon teatralny rozpoczyna się pod koniec września i trwa do końca czerwca.

B.M.: Jaki repertuar przewidujecie  na ten sezon artystyczny? Kiedy będzie można Was zobaczyć? Czy grane będą nowe spektakle czy sięgacie do tych starszych z początków Teatru ‘nie ma’?

B.S.: Będą różne spektakle, zarówno te z zeszłego sezonu (“Piana Złudzeń”, “Modlitwa za zmarłych”, “Zielona Gęś 2.0: czyli bal u Profesora Bączyńskiego”), jak i te sprzed kilku lat (“Latająca świnia”, “Blin – 2″).

B.M.: Czy przewidujecie castingi, przesłuchania do Teatru? Co zrobić by zasilić szeregi Waszego zespołu?

B.S.: Będzie casting pod koniec października, konkretna data nie jest jeszcze ustalona. Aby zostać jednym z “niemaków” trzeba przyjść na próbę i zaprezentować swoje umiejętności. Serdecznie zapraszam do śledzenia strony teatrniema.pl oraz zaglądanie na  facebooka: https://www.facebook.com/teatrniema.

B.M.: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów w nadchodzącym sezonie teatralnym.

autor: Beata Mintus

fot. Teatr “nie ma”

Go to Top