Testarium – Beata Mintus


 

W miniony piątek na deskach Akademickiego Centrum Kultury odbyła się premiera Teatru “nie ma” .  Testarium na podstawie sztuki Sławomira Mrożka.Spektakl Testarium to sztuka, która zadziwia swoją abstrakcją. Rzecz dzieje się w nieznanej widzom teraźniejszości, bohaterowie, choć kreowani na rzeczywistych,  wydają się  być tak odmienni. Sytuacja przedstawiona w sztuce przypomina telewizyjne show.Regent-Dyrektor stał się jakoby prezenterem telewizyjnego programu, trzej królowie zostali nieomylnym jury, a w rolę gwiazd wcielili się prorocy i szukający sensacji, karmiący się kłamstwem tłum ludzi, czyli widownia.

Sztuka, mimo swej powierzchownej abstrakcji, pokazuje bardzo wyraźnie smutną prawdę o świecie i czasach, w których przyszło nam żyć. Świat to telewizyjne show, które codziennie zaskakuje nas sensacjami. Ludzie boją się brać odpowiedzialności za swoje czyny.  Odpowiedzialność tę zrzucają na innych wedle zasady wykorzystywania najsłabszych. Człowiek żyje w świecie iluzji i jest poddawany permanentnej manipulacji, nie wie gdzie szukać prawdy, ani co jest prawdziwe. Groteską jest również przeświadczenie o tym, że ludzie panują nad losem swoim i innych.  W tak pokręconej rzeczywistości można z całą pewnością stracić głowę, co w sposób symboliczny pokazała scena finałowa spektaklu.

DSC_1805Spektakl pod względem technicznym jest sceniczną poezją. Delikatną i neutralną scenografię dopełniała znakomita gra aktorów. W rolę proroków  wcielili się Adrian Szkutnik i Michał Rybak, Regenta zagrał Mateusz Figiel, Kacpra – Artur Bartosiewicz, Melchiora – Aleksander Piniński, Baltazara – Grzegorz Wieteska. Po raz kolejny swój komediowy talent ujawnił Artur Liwuś, który wcielił się w rolę woźnego, a, oprócz aktorskich, wokalne zdolności zaprezentowała Marta Jesswein. Oprawą muzyczną sztuki zajął się Radosław Baranowski. Spektakl w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz zdecydowanie przypadł do gustu widowni, która nagrodziła aktorów i reżyserkę długimi owacjami.

Zapraszamy w piątki do Akademickiego Centrum Kultury US na wieczory z Teatrem “nie ma”. W tym tygodniu widzowie będą mogli obejrzeć komedię „Genialny plan”. Kulturalnie spędzony czas gwarantowany! 

 

Go to Top