„Nie Ma konkurencji dla Zielonej Gęsi” – Kornelia Kiszewska


 

 

Teatr Nie Ma w sobotę 16. marca miał zaszczyt premierowo przedstawić sztukę „Zielona Gęś 2.0: czyli Bal u Profesora Bączyńskiego”. Po raz drugi z reżyserowaniem miniatur dramatycznych autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zmierzył się Mateusz Figiel.

 

Skecze Najmniejszego Teatru Świata zostały przedstawione (zgodnie z tytułem) w iście balowej scenografii. ”Bal u prof. Bączyńskiego” „Nieśmiały Petent”, „Potworny Wujaszek” czy „Pomysł Zeusa”, to tylko niektóre z przeplatających się scenek zaprezentowanych podczas spektaklu. Aktorzy w urodzinowych czapeczkach na głowie i strojach wieczorowych, z obowiązkowym zielonym elementem, musieli wykazać się perfekcyjną kondycją, gdyż sztuka była wyjątkowo dynamiczna – tańczyli, biegali, walczyli o życie z wujaszkiem i podrygiwali na krzesłach w rytm muzyki.

Skecze stworzone przez Gałczyńskiego, jako praktycznie pozbawione wskazówek inscenizacyjnych, pozostawiają duże pole do interpretacji reżyserowi. Figiel umiejętnie zmodyfikował miniatury tak, aby tworzyły spójną całość i ciekawie wykorzystał rekwizyty, za przykład mogą posłużyć czerwone majtki z sierpem i młotem w „Naród i ustrój”. Uniwersalna twórczość Gałczyńskiego uwspółcześniona komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości, zyskała dodatkowy walor.

 

 

Wystąpili:

BARONOWA: Angela Latańska

NIESZCZĘŚLIWA CIOCIA: Katarzyna Nowak

LAURA: Dorota Świszczewska

POTWORNY WUJASZEK: Artur Liwuś

POZYTYWNY GÓRAL: Tomasz Ostach

BÓG: Krzysztof Stępień

NIEŚMIAŁY PETENT: Piotr Wesołowski

JAWOR: Mateusz Wiśniewski

„Zieloną Gęś”, czyli część pierwszą, będzie można zobaczyć ponownie w 13 Muzach 23. marca.

 

Kornelia Kiszewska
przystanekkultura.eu

foto: Mariusz Krawczyk

Go to Top