Bunt, miłość, gniew i niezrozumienie czyli spektakl „Obejrzyj się w gniewie” – Beata Mintus


 

Premierowy spektakl Teatru ‚nie ma’ „Obejrzyj się w gniewie” czyli o życiu i miłości w których granica między dobrem a złem, radością, a gniewem zaciera się tak niewidocznie, że aż prawie niezauważalnie.

 

Bunt, miłość, gniew i niezrozumienie czyli spektakl "Obejrzyj się w gniewie"

 

Jimmy jest młodym intelektualistą, który całą swoją młodzieńczą energię poświęca ciągłemu narzekaniu, nienawiści do wyższych klas społecznych oraz buntowaniu się wobec postępującej stagnacji emocjonalnej i intelektualnej. Mieszka razem z żoną Alison oraz starym przyjacielem Cliffem. W jego życiu nie dzieje się nic nowego, nic twórczego. Jak co niedzielę wraz z Cliffem czytają te same gazety, żona prasuje ubrania, piją herbatę, rozmawiają o błahych sprawach lub kłócą się o drobiazgi. Cały czas to samo i brak jakichkolwiek działań by ten stan zmienić. Obelgi, poniżanie, agresja psychiczna i fizyczna to „narzędzia” manipulacji jakie stosuje Jimmy wobec najbliższych. Wybuchy furii przeplatane są użalaniem się nad samym sobą oraz błagalnym wołaniem o miłość. Tak na prawdę Jimmy nie potrafi kochać. Małżeństwo z Alison jest wyrazem nienawiści do ludzi bogatych. Kobieta pochodząca z wyższych sfer staje się obiektem zaszczucia oraz znęcania psychicznego. Jimmy zamiast umilać jej życie stara się z całego serca je zatruć. Alison zdaje sobie z tego sprawę i gdy zachodzi w ciążę, za namową przyjaciółki Heleny postanawia odejść od męża (którego mimo wszystko kocha) i wrócić do rodziców. Helena zostaje kochanką Jimmiego. Będąc z nim odkrywa co tak na prawdę jest głównym problemem mężczyzny. Otóż uważa ona, iż czas Jimmiego minął, a on sam nie jest w stanie już nic zrobić, nic stworzyć, nic zmienić, zarówno w swoim życiu jak i w świecie oraz w miłości.Jimmy źle wyraża się o kobietach, szuka w nich zarówno matki jak i kochanki. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest matka Hugh (to ona podarowała głównemu bohaterowi stragan z słodyczami, który stał się jego jedynym źródłem utrzymania) dlatego gdy kobieta umiera tylko wtedy możemy zaobserwować kłębiące się w Jimmym, prawdziwe uczucie miłości. Postacią w sztuce, która intryguje mimo swej powierzchownej nijakości jest przyjaciel Jimmiego- Cliff. Mężczyzna jest tak jakby drugą, bardziej ludzką stroną kreowanego przez Jimmiego buntownika. 
 
Jimmy mimo wielkich chęci nie jest w stanie zmienić rzeczywistości, z tego punktu widzenia jego „wewnętrzna rewolucja” jest pozbawiona głębszego sensu, a on sam  staje się wygrażającym całemu światu smutnym, znerwicowanym człowiekiem. Postać ta jest jednak niezwykle ciekawa, pokazuje bowiem bunt jednostki wobec reguł narzucanym z zewnątrz czego wyrazem jest odseparowanie się głównego bohatera od świata zewnętrznego. Związek Jimmiego i Alison rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: miłości i gniewu. Granica między tymi odmiennymi uczuciami jest bardzo cienka, nie do uchwycenia tak samo jak bunt i brak możliwości działania.
 
Spektakl „Obejrzyj się w gniewie” rozegrany na deskach Akademickiego Centrum Kultury był występem premierowym szczecińskiego Teatru Nie Ma. W rolę bohaterów wcielili się: Mateusz Figiel(Jimmy) Joanna Sadłowska-Szreder (Alison), Artur Liwuś (Cliff) oraz Paula Niemczynowicz (Helena). Spektakl na postawie powieści Johnego Osborna „Miłość i gniew” wyreżyserowała Tatiana Malinowska Tyszkiewicz.
 
Zapraszamy na kolejny premierowy spektakl: „Dlaczego umieramy…”, który odbędzie się 02.03.2013 o godz. 20:30 w ACK przy ulicy Malczewskiego. 
 
Beata Mintus
dzisiajszczecin.pl
26.02.2013
Go to Top