Dlaczego tak trudno poradzić sobie z utratą ukochanej osoby – spektakl „Nieprawda” w Teatrze Krypta


Odszedł ten, który znaczył dla wielu tak wiele. Odszedł i co zrobić, gdy go już nie ma? Jak mamy dalej żyć bez niego? Czy wróci? Spektakl „Nieprawda” szczecińskiego Teatru „nie ma”.

 

Dlaczego tak trudno poradzić sobie z utratą ukochanej osoby - spektakl "Nieprawda" w Teatrze Krypta

 

W ciemnej krypcie, pod osłoną nocy, odgrywany jest spektakl „Nieprawda” szczecińskiego teatru offowego. Jezus umiera. W żałobie pogrążeni są domownicy, uczniowie oraz najbliżsi wierni. Ktoś chce na tej śmierci zarobić. Inni nie do końca w nią wierzą. Ona zobaczyła go pierwsza, on słyszy jego kroki, a jego matka została sama, bez ukochanego syna. Siedzą, wspominają, czekają na zmartwychwstanie, aż zaczynają wątpić. Ten dosłowny opis fabuły pozwala nam przejść dalej, zagłębić się w istotę przekazu zawartego w spektaklu. Co zrobić, gdy odchodzi ważna osoba, a po niej nie zostaje nic, prócz górnolotnych słów, często opacznie rozumianych przez ogół społeczeństwa, do którego były kierowane? Dlaczego ludzie potrzebują silnej jednostki, by wiedzieć jak żyć? Jak poradzić sobie z ogromem tęsknoty za ukochaną osobą? Dlaczego zaczynamy wątpić w to, za co jeszcze niedawno gotowi byliśmy poświęcić życie? Takie rozważania rodzą się po obejrzeniu spektaklu „Nieprawda.” Czy na te pytania można udzielić jednoznacznej odpowiedzi? Wydaje mi się, że jest to kwestia zbyt subiektywna i uzależniona od wielu życiowych i osobistych uwarunkować. Dramat, który rozegrał się na deskach szczecińskiej krypty, to tak naprawdę rozterki, z którymi każdy człowiek boryka się w życiu.
 
Spektakl wyreżyserowała Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz na podstawie sztuki Aleksandra Volodina pt. „Matka Jezusa”. W role bohaterów wcielili się szczecińscy aktorzy Teatru „nie ma”: Radosław Baranowski, Kamila Bestry, Artur Liwuś, Paula Niemczynowicz, Katarzyna Nowak, Borys Piekarski, Krzysztof Stępień oraz Dorota Świszczewska. 
 
Więcej o repertuarze i datach spektakli można odnaleźć na stronie internetowej teatru: http://teatrniema.pl/?page_id=1297
 
Zapraszamy również na spędzenie kulturalnego weekendu z Teatrem „nie ma”:
- 15.02.2013 (piątek) „ Los ironii albo ironia losu” – Akademickie Centrum Kultury
- 16.02.2013 (sobota) „ Szczęśliwe wydarzenie” – 13 muz
- 17.02.2013 (niedziela) „Cóż to była za noc” – Akademickie Centrum Kultury
 
Beata Mintus
dzisiajszczecin.pl
Go to Top